GOTOWOŚĆ SZKOLNA DZIECKA – część 1
Wszystkim nam wiadomo, że pierwsze szkolne doświadczenia dziecka mogą rzutować na jego dalszy stosunek do szkoły, nauki i do życia. Na pewno wielu rodziców zadaje sobie pytanie „czy moje dziecko dojrzało do nauki szkolnej”? Pytanie wydaje się proste, jednak odpowiedź na nie już taka prosta nie jest. Bez wątpienia największa odpowiedzialność za postępy dziecka w nauce spoczywa na rodzicach. Szkoła, nawet ta najlepsza, zawsze opiera się na fundamentach, które przygotowali dzieciom ich rodzice.
Znany pedagog Stefan Szuman podaje, że dojrzałość szkolna to osiągnięcie przez dziecko takiego poziomu rozwoju fizycznego, psychicznego, społecznego, który czyni je wrażliwym i podatnym na systematyczne nauczanie i wychowanie w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Wrażliwość na naukę szkolną to – zdaniem autora – przede wszystkim zainteresowanie dziecka szkołą i wiadomościami oraz umiejętnościami, jakie może tam zdobyć, zaś podatność na nauczanie oznacza, że to czego uczy się dziecko, jest dla niego przystępne i zrozumiałe.
Higiena wzroku
Zadbajmy o nasz wzrok - higiena wzroku
Wzrok to król zmysłów. Obliczono, że 80% informacji o otaczającym świecie odbieramy za jego pomocą. Najczęściej używamy go automatycznie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest nam potrzebny. Dzięki niemu poznajemy świat, zbieramy informacje o otoczeniu, potrafimy odnaleźć się w przestrzeni. Wzrok stanowi też nieocenioną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, ułatwia nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. Jednak ciągły rozwój technologii i związane z tym częste korzystanie z komputerów, internetu, tabletów oraz smartfonów powoduje, że coraz bardziej eksploatujemy nasz narząd wzroku i coraz gorzej widzimy. Nasze oczy to niesamowity dar, o który powinniśmy pieczołowicie dbać.
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.
Pomocne adresy dedykowane przedszkolakom, zerówkowiczom i uczniom klas I - III SP
Dziś porcja propozycji skierowanych do młodszych dzieci, czyli przedszkolaków, zerówek i klas I – III SP. Kiedy brak pomysłów, jak wspierać rozwój pociech w sposób dla nich atrakcyjny, warto skorzystać z poniższych gotowych pomocy:
https://www.matzoo.pl/lamiglowki/68
https://www.buliba.pl/nasze-gry/gry-na-spostrzegawczosc/ktoredy-do-miodu.html
Pomocne strony internetowe do nauki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Co zrobić gdy zadawany przez nauczyciela materiał jest nowy i do końca niezrozumiały, w domu brak osoby, która mogłaby go wytłumaczyć? W internecie jest wiele miejsc gdzie można znaleźć pomocne strony z filmikami które krok po kroku tłumaczą dane zagadnienie.
Z całą pewnością na liście stron, które mogą być pomocne w nauce i rozwijaniu zainteresowań, będą takie, które już dobrze znacie. Mimo to zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami: