Wskazówki dla rodziców dzieci leworęcznych
Kilkadziesiąt lat temu leworęczność dziecka była postrzegana negatywnie ale we współczesnym świecie ten trend uległ zmianie. Obecnie specjaliści nie zastanawiają się nad tym, jak zniechęcić dziecko do używania lewej ręki, ale nad tym, jak skutecznie wesprzeć leworęczne dziecko w jego rozwoju. Kiedy rodzice zauważą, że ich dziecko jest leworęczne czasem reagują dużym niepokojem. Dziecko leworęczne w żadnym wypadku nie jest gorsze od dziecka praworęcznego. Udowodniono bowiem, że leworęczność podobnie jak praworęczność jest naturalnym przejawem dominacji jednej z półkul mózgowych.
GOTOWOŚĆ SZKOLNA DZIECKA – CZĘŚĆ 2
List przyszłego wzorowego ucznia klasy I skierowany do rodziców.
Mamo! Tato!
Niedługo zostanę uczniem! Już nie mogę się doczekać! Sporo potrafię, ale wiele jeszcze muszę się nauczyć; pomóżcie mi, proszę, w przygotowaniu się do tego ważnego momentu. Bawcie się ze mną, świadomie wspierając moje umiejętności w zakresie syntezy i analizy słuchowej i wzrokowej, niezbędne w czasie nauki pisania i czytania:
- szukajmy wyrazów kończących się i zaczynających na daną literę; rozpoznawajmy głosy z otoczenia;
- wyszukujmy szczegóły, którymi różnią się obrazki;
- wskazujmy identyczne przedmioty lub te, które nie pasują do pozostałych;
- kolorujmy razem według kodu lub dorysowujmy w kratkach brakującą połowę rysunku, rozwiązujmy labirynty;
- układajmy puzzle.
GOTOWOŚĆ SZKOLNA DZIECKA – część 1
Wszystkim nam wiadomo, że pierwsze szkolne doświadczenia dziecka mogą rzutować na jego dalszy stosunek do szkoły, nauki i do życia. Na pewno wielu rodziców zadaje sobie pytanie „czy moje dziecko dojrzało do nauki szkolnej”? Pytanie wydaje się proste, jednak odpowiedź na nie już taka prosta nie jest. Bez wątpienia największa odpowiedzialność za postępy dziecka w nauce spoczywa na rodzicach. Szkoła, nawet ta najlepsza, zawsze opiera się na fundamentach, które przygotowali dzieciom ich rodzice.
Znany pedagog Stefan Szuman podaje, że dojrzałość szkolna to osiągnięcie przez dziecko takiego poziomu rozwoju fizycznego, psychicznego, społecznego, który czyni je wrażliwym i podatnym na systematyczne nauczanie i wychowanie w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Wrażliwość na naukę szkolną to – zdaniem autora – przede wszystkim zainteresowanie dziecka szkołą i wiadomościami oraz umiejętnościami, jakie może tam zdobyć, zaś podatność na nauczanie oznacza, że to czego uczy się dziecko, jest dla niego przystępne i zrozumiałe.
Higiena wzroku
Zadbajmy o nasz wzrok - higiena wzroku
Wzrok to król zmysłów. Obliczono, że 80% informacji o otaczającym świecie odbieramy za jego pomocą. Najczęściej używamy go automatycznie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest nam potrzebny. Dzięki niemu poznajemy świat, zbieramy informacje o otoczeniu, potrafimy odnaleźć się w przestrzeni. Wzrok stanowi też nieocenioną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, ułatwia nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. Jednak ciągły rozwój technologii i związane z tym częste korzystanie z komputerów, internetu, tabletów oraz smartfonów powoduje, że coraz bardziej eksploatujemy nasz narząd wzroku i coraz gorzej widzimy. Nasze oczy to niesamowity dar, o który powinniśmy pieczołowicie dbać.
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.