Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – część I
Chciałabym państwu zaprezentować główne tezy programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, który był realizowany w naszej Poradni (kilka edycji). Z powodu zaistniałej sytuacji zagrożenia koronawirusem zajęcia nie mogą się obywać w tradycyjnej formie, więc spróbuję zachęcić Państwa do przyswojenia sobie pewnych zagadnień związanych z tym programem. Dzisiaj zaprezentuję ogólne cele i opis programu, w następnych artykułach spróbuję przybliżyć państwu poszczególne tematy z części pierwszej. Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest kierowany do rodziców i wychowawców oraz profesjonalistów, którzy pracują z rodzicami i chcą przeciwdziałać zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży.
Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej. System rodziny charakteryzuje się ważną cechą - cyrkularnością, która oznacza, że relacje międzyludzkie nie są jednostronne, a zachowanie jednej osoby może mieć wpływ na cały rodzinny układ.
Odkryj swój potencjał zawodowy grając w Tajemnice Aeropolis
Gra Tajemnice Aeropolis znana również pod nazwą TalentGame to gra edukacyjno-diagnostyczna skierowana do odbiorców w wieku od 7 do 18 lat. Celem gry jest określenie predyspozycji i zainteresowań zawodowych gracza. Fabuła TalentGame opiera się na motywie poszukiwania zaginionego ojca, który przebywa w tajemniczej krainie w chmurach - Aeropolis. Podniebne królestwo składa się z sześciu wysp, które rządzą się własnymi prawami. Mieszkańcy poszczególnych polis-wysp prowadzą odmienny tryb życia, który związany jest z ich preferowanymi wartościami, zainteresowaniami i aktywnościami. Każda wyspa reprezentuje inną grupę zawodową.
Poznawaj zawody z Mapą Karier
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do odwiedzenia Mapy Karier. Strona Mapa Karier powstała, aby rozpowszechniać wiedzę o rynku pracy i świecie zawodów. Bazą do podejmowania optymalnych decyzji edukacyjno-zawodowych jest wiedza z trzech obszarów: samowiedza, wiedza o rynku pracy i świecie zawodów oraz wiedza o systemie edukacji. Z badań społecznych wynika, że uczniowie posiadają bardzo ograniczoną wiedzę na temat rynku pracy i świata zawodów. Uczniowie znają zawody głównie z najbliższego otoczenia tj. rodziny lub mediów, a ich późniejsze wybory rzadko wychodzą poza tę wąską strefę. Mapa Karier pozwala poszerzać horyzonty i pokazuje wiele alternatywnych dróg kariery. Zawiera opisy nowych zawodów np. broker prywatności, wirtualna asystentka, vanseller. Wskazuje na zawody przyszłości np. tester destynacji, teletutor, streamer, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Doradztwo zawodowe - pomocne strony internetowe
Uczniowie stojący przed wyborem dalszej drogi edukacyjno-zawodowej,
Przed Wami bardzo ważna decyzja o wyborze kolejnego etapu kształcenia i wyboru zawodu. Z naszego doświadczenia wiemy, że jest to czas, w którym przeżywacie wiele rozterek i niepokojów. Obecna sytuacja może potęgować te trudności. Brak możliwości bezpośredniego kontaktu z osobami wspierającymi – nauczycielem, wychowawcą, trenerem, terapeutą, doradcą zawodowym, ważną osobą z najbliższego otoczenia nie ułatwia sprawy. Prowadzenie codziennych rozmów na temat naszych preferencji i planów to jak przyglądanie się w lustrze. Lepiej rozumiemy siebie i swoje miejsce w przyszłości. Jesteście pokoleniem, które korzysta z nowych technologii od najmłodszych lat. Badacze rynku pracy widzą w Was ludzi kreatywnych i otwartych na nowe rozwiązania. Odwołując się do Waszych zasobów proponujemy sprawdzone, internetowe źródła informacji, które mogą Was wspomóc
w planowaniu dalszej ścieżki kształcenia.