Gra Tajemnice Aeropolis znana również pod nazwą TalentGame to gra edukacyjno-diagnostyczna skierowana do odbiorców w wieku od 7 do 18 lat. Celem gry jest określenie predyspozycji i zainteresowań zawodowych gracza. Fabuła TalentGame opiera się na motywie poszukiwania zaginionego ojca, który przebywa w tajemniczej krainie w chmurach - Aeropolis. Podniebne królestwo składa się z sześciu wysp, które rządzą się własnymi prawami. Mieszkańcy poszczególnych polis-wysp prowadzą odmienny tryb życia,  który związany jest z ich preferowanymi wartościami, zainteresowaniami i aktywnościami. Każda wyspa reprezentuje inną grupę zawodową.

W trakcie gry od czasu do czasu pojawiają się zadania do wykonania – mini testy, które mają formę zabawy. Przygoda z grą trwa około 3 godzin. Ważne jest, że nie trzeba jej zakończyć podczas jednej sesji, bo  wyniki można zapisywać, a grę kontynuować w dogodnym czasie. Gra kończy się raportem. Opisuje on mocne strony i prawdopodobne talenty gracza oraz jego kompetencje społeczne. Mini testy badają myślenie analityczne, pamięć, uwagę, wyobraźnię przestrzenną, koordynację, zdolności werbalne, muzyczne, wytrzymałość i kompetencje społeczne. Gra nie oferuje prostych wskazówek czy jedynie słusznej diagnozy, ale inspiruje do refleksji nad swoimi preferencjami i mocnymi oraz słabymi stronami. Tylko znajomość własnych potrzeb i zdolności pomaga człowiekowi znaleźć takie miejsce w świecie pracy, w którym będzie odnosił sukcesy, czuł się potrzebny i spełniony.  Raport może być punktem wyjścia do rozmowy doradczej z doradcą zawodowym, pedagogiem szkolnym lub rodzicem.  Gra jest bezpłatna. Powstała jako projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Więcej informacji o grze Tajemnice Aeropolis dowiesz się na stronie http://talentgamedownload.pl/, którą stworzyli fani tego projektu.

Gra jest do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji: https://doradztwo.ore.edu.pl/narzedzia-diagnostyczne-dla-doradcow-zawodowych/

Dodatkowe uwagi:

  • Pobrana gry jest w formie pliku z rozszerzeniem .RAR i wymaga użycia oprogramowania do jej wypakowania.
  • Do wykonania niektórych zadań w grze potrzebna jest myszka.
  • Zadania do wykonania są krótkie, ale wymagają dobrej koncentracji uwagi. Dlatego warto być w dobrej kondycji psychofizycznej siadając do gry.